Kitzsteinhorn

Ledovec Kitzsteinhorn

V rozlehlém ledovcovém skiareálu Kitzsteinhorn nad městečkem Kaprun ve vyhlášené lyžařské oblasti Kaprun – Zell am See najdou milovníci sjezdového lyžování jak široké a prostorné ledovcové dálnice s vcelku sportovním sklonem, tak i profilově zajímavější tratě mimo samotný ledovec.

Nabídka sjezdovek

Ve spodní části skiareálu Kitzsteinhorn, při pohledu vpravo od vrcholových stanic kabinkové lanovky Gletscherjet II a sedačkové lanovky Langwiedbahn, vede široká červená trať. Ta je označena číslem 11 a díky svému téměř ideálně rovnému povrchu je dokonalým místem pro carvingový styl lyžování. Technicky náročnější sjezdovky jsou k nalezení o něco výše, podél sedačkové lanovky Schmiedinger. Ti nejlepší sjezdaři se pak mohou vydat na černé sjezdy na samotný okraj areálu. Podél 2 vleků Maurergletscherlifte budou moci otestovat své sjezdařské schopnosti na poctivě černých a technicky náročných tratích.

kitzsteinhorn-1

Na své si přijdou i začátečníci

Ale i začátečníci a méně zkušení sjezdaři si v oblasti Kitzsteinhorn přijdou na své. Skutečně modrými a profilově mírnými tratěmi jsou pak sjezdovky v nejvyšší části skiareálu u Magnetické hory (Magnetkopf), kterou obsluhuje kolejová lanovka. Další technicky nenáročné tratě je pak možné najít i u dojezdu k Alpincentru, centrálního bodu lyžařského areálu Kitzsteinhorn. Zkušenější jezdci se pak mohou vydat na sjezdovku pod sedačkovou lanovkou Kristallbahn. Podle volby tratě je možné tady přejíždět mezi červenými a modrými úseky. Už částečně mimo ledovec se pak vine příjemná, modře značená a jen lehce proměnlivá sjezdovka pod lanovkou Sonnenkarbahn.

Z Alpincentra dolů směrem na Kaprun, do mezistanice s názvem Langwied, je možné sjet po několika tratích. Jakýmsi kaňonem v okolním členitém terénu se protahuje široká a vcelku členitá červená trať, na níž se bude líbit lyžařům, kteří mají rádi změny profilu. Paralelně s ní se dolů spouští i černá sjezdová trať s názvem Černá Mamba. Ta získala své trefné jméno podle svého profilu. Je vcelku úzká a vlní se po zdejším členitém terénu. Proto připomíná vlnícího se hada.

kitzsteinhorn-2

Radost z lyžování

Nad Alpincentrem se bude líbit i snowboarderům a příznivcům adrenalinového a akrobatického lyžování. Dobře vybavený a rozlehlý funpark je k nalezení u sedačkové lanovky Sonnenkarbahn. Kdo by si chtěl trochu zaskotačit, může si sjet hravou fun slope. Také freerideři mají na Kitzsteinhornu široké pole působnosti. Mimo udržované a upravované sjezdovky jsou tady značené ještě mnohé tzv. skirouty, což jsou lavinově zabezpečené trasy pro freeriding.

Jak se sem lyžaři dostanou?

Cesta na Kitzsteinhorn začíná pro většinu lyžařů na obřím záchytném parkovišti nad obcí Kaprun. To je kaskádovitě vybudováno na úpatí hory Kitzsteinhorn a z jeho horní části vedou paralelně vzhůru dvě vysokokapacitní kabinkové lanovky. Ty nahradily původní podzemní dráhu, která byla zničena během nehody v roce 2000 a jejíž provoz již nebyl obnoven.

Na tyto lanovky s názvy Gletscherjet a Panoramabahn navazuje v nadmořské výšce 1.976 metrů v místě zvaném Langwied další kabinková a sedačková lanovka. Ty vyvezou sjezdaře do Alpincentra v nadmořské výšce 2.452 metrů. Zde se nachází jakási křižovatka všech sjezdovek lyžařského areálu Kitzsteinhorn. Současně jde o rušné centrum celé oblasti, kde se mohou lyžaři zajít občerstvit do několika restaurací. K dispozici je i několik obchodů se sportovními potřebami.

kitzsteinhorn-3

Světový unikát

Z Alpincentra je možné vyjet přímo na Kitzsteinhorn do nadmořské výšky 3.029 metrů, unikátní kabinovou lanovkou. Ta se může pyšnit titulem lanovky s nejvyšším podpěrným sloupem na světě. Ten dosahuje výšky 113 metrů. U vrcholové stanice, v oblasti zvané Gipfelwelt 3.000, se nachází vedle restaurace kupříkladu i naučná galerie nebo panoramatické kino. Zdejší vyhlídková platforma je pak oblíbeným cílem v Alpách pro turisty, přijíždějící sem z celého světa. Lyžaři, kteří si chtějí zajezdit na sjezdovkách ledovcového areálu, odtud musí sjet na ledovec již zmíněnou pozemní lanovkou.

Lyžování téměř po celý rok

I když ve srovnání s dalšími ledovcovými areály v Tyrolsku leží Kitzsteinhorn o něco níže, bývá alespoň částečně otevřen během letních měsíců. Nejčastěji se lyžuje na nejvrchnějších vlecích v oblasti Magnetkopf. Za dobrého a slunečného počasí je z ledovce krásně vidět hluboko do údolí. Ve slunečních paprscích se leskne hladina jezera Zeller See a nedalekého městečka Zell am See. Dobře je vidět i hřeben Vysokých Taur a také nejvyšší vrchol Rakouska Grossglockner.

Advertisements